Jakich substancji nie powinny zawierać kosmetyki naturalne?


To właśnie natura jest w stanie zdecydowanie najlepiej się o nas zatroszczyć. To ona jest tym, czego potrzebuje nasza skóra na co dzień. Nie musimy smarować jej chemicznymi mazidłami czy używać na niej bardzo silnych i nieraz drażniących kwasów. Kosmetyki naturalne nie działają może aż tak intensywnie jak te sztuczne, ale mają tę wyjątkową zaletę, że zawsze są dla nas zdrowe i bezpieczne. Chcąc je kupić, mimo wszystko uważajmy na to, by przypadkiem nie wybrać czegoś, co tylko udaje produkt naturalny.

Jakich składników nie powinno być zatem w dobrych dla skóry kosmetykach? Absolutnie zakazanym dodatkiem są parabeny, czyli m.in. Methyloparaben, Propyloparaben czy Ethyloparaben. Są to jedne z najsilniejszych substancji konserwujących. Wydłużają datę ważności produktu i to jest ich plus, ale jedyny plus, bo oprócz tego mogą wywoływać reakcje alergiczne i często drażnią skórę. Podobnym negatywnym działaniem wykazują się laurylosiarczany sodu, czyli związki powszechniej znane pod skrótem „SLS” bądź „SLES”. Prawdziwe kosmetyki naturalne nigdy nie będą ich zawierać, nawet w minimalnych ilościach. Te substancje zwykle świetnie oczyszczają skórę z zanieczyszczeń i podwyższają funkcjonalność mydeł czy żeli pod prysznic (sprawiają, że produkt doskonale się pieni), jednakże przy okazji fundują tej skórze liczne podrażnienia i ścierają jej naturalną ochronną warstwę lipidową. Można ich użyć od czasu do czasu, ale na pewno nie wolno tego robić codziennie. Ta zasada tyczy się zarówno produktów przeznaczonych do ciała, jak i tych przeznaczonych do pielęgnacji włosów (głównie chodzi tu o szampony).

Na liście zakazanych substancji można jeszcze umieścić wszystkie syntetyczne barwniki, a także syntetyczne substancje zapachowe. Te składniki zazwyczaj mają tylko jeden cel. Podwyższają one atrakcyjność produktu w oczach konsumentów. Niczego więcej nie robią, więc można je uznać za zbędne. A przecież kosmetyki nie mają ładnie pachnieć czy dobrze wyglądać. One mają wyłącznie prawidłowo działać.

Sprawdź: natureline.pl